01
Eki2020

PROJENİN BEŞİNCİ YÖNLENDİRME KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Projenin Beşinci Yönlendirme Kurulu Toplantısı 25 Eylül 2020 tarihinde online olarak gerçekleştirildi. Mart 2019’da başlayan proje kapsamında tamamlanan ve devam eden çalışmaların aktarıldığı toplantı YİKOB Daire Başkanı Sayın Muhsin ERYILMAZ’ın katılımıyla düzenlendi.

EY Türkiye tarafından yürütülen Teknik Destek Projesi kapsamında yapılan çalışmalar ile ilgili EY Teknik Destek Ekibinden Proje Takım Lideri Kerem Kaçar kısa bir sunum yaparak projenin genel ilerlemesi hakkında bilgiler verdi.

Proje kapsamında geçtiğimiz aylarda pilot illerle (Van, Trabzon, İzmir) süreçler ve iş akışlarının belirlenmesi için yapılan ortak çalışmalar, düzenlenen ziyaretler ve toplantılar ile bu çalışmaların sonucu olarak hazırlanan Ortak İş Akışı Raporu ile ilgili konuları EY Teknik Destek Ekibinden İş Süreçleri Uzmanı Elif Selen Yılmaz aktardı. Bu çalışmalar kapsamında; YİKOB’ların operasyonel verimliliklerinin artırılması, yeni organizasyon yapısıyla birlikte müdürlüklerin görev ve sorumluluklarının bir mevzuat ile tanımlanması, dijital dönüşüm çerçevesinde e-İçişleri altında yer alan ilgili modüllerin YİKOB’lar tarafından daha aktif kullanılması ve gelişim alanlarının tespit edilmesiyle iş süreçlerinin 30 YİKOB için standartlaştırılması hedeflerini içeren Ortak İş Akışı Raporunun hazırlandığı belirtildi. İlgili raporun öne çıkan başlıkları Beşinci Yönlendirme Kurulu Toplantısında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Avrupa Birliği Başkanlığı, Merkezi Finans ve İhale Birimi, İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı ve ilgili taraflarla paylaşıldı. Ortak İş Akışı Raporu’nun 30 YİKOB’un görüşleri alındıktan sonra tamamlanacağı bilgisi verildi.

Projenin temel aktivitelerinden biri olan yazılımın geliştirilmesi konusunda Proje Takım Lideri Kerem Kaçar devam eden çalışmaları aktardı. Bu kapsamda, EY Türkiye YİKOB Proje Ekibi geçtiğimiz dönemde Strateji Geliştirme Başkanlığı ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile bir araya gelmiş ve YİKOB’ların ödenek durumu, personel vb. verilerinin kümülatif ve dönemsel olarak il bazında detayına uzaktan merkezi olarak erişilmesi ve takibi konusu üzerine çalışmalar yapılmıştır. Yazılımın geliştirilmesi faaliyetleri tüm hızıyla devam etmektedir.

Projenin görünürlüğü ile ilgili devam eden çalışmaları ise EY Teknik Destek Ekibinden İletişim ve Etkinlik Yönetimi Uzmanı Eda Zaloğlu aktardı.

Projenin bir sonraki Yönlendirme Kurulu Toplantısının Aralık ayında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.