01
Eki2019

YİKOB PİLOT BÖLGESEL SEMİNERLERİNİN İLKİ VAN’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıklarının Kapasitesinin Güçlendirilmesi için Teknik Yardım Projesi’nin ilk pilot bilgilendirme semineri Van’da gerçekleştirildi. Seminere, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Daire Başkanı Volkan Barış Göçmez ve YİKOB Proje Koordinatörü Serhat Akmeşe, ilçe kaymakamları, kurum amirleri ve çevre illerden YİKOB personelleri katıldı.

Bilmez: ‘’YİKOB’lar ihtiyaç olan birimlerdir ve çok daha güçlü olması lazım’’

Büyükşehir alanlarındaki kamu yatırımlarının hızlı ve maliyeti etkin şekilde hayata geçirilmesini ve bu alanda faaliyet gösteren kurumların iş birliği içerisinde hareket etmesini amaçlayan proje kapsamında düzenlenen Pilot Bölgesel Semineri için Van, Ankara, Erzurum, Kahramanmaraş, Sakarya, Eskişehir, Kayseri, Tekirdağ, Konya ve Kocaeli illerinden YİKOB personeli bir araya geldi.

Açılış konuşmasını yapan Van Valisi ve Pilot Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, YİKOB’un kuruluşu ve faaliyet alanı hakkında bilgi verdikten sonra projenin ilk seminerinin Van’da gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. YİKOB’ların güçlendirilmesi gerektiğini belirterek ‘’YİKOB’lar, ihtiyaç olan birimlerdir ve çok daha güçlü olması lazım. Türkiye’deki en büyük yatırımlara imza atan bu birimin mutlaka bakanlık bünyesine alınması gerekiyor. Şu an İzmir’deki uygulama farklı, Kocaeli ve Van’daki uygulama farklı. Bu uygulama birliğinin sağlanması ve kurumun çok güçlü hale getirilmesi lazım. Bu anlamda on ilden buraya gelen arkadaşların ciddi katkı sunmalarını bekliyoruz. Kendi illerindeki artı ve eksi taraflar bu projede çok net ortaya konulursa, bundan sonraki düzenlemeler çok daha iyi planlanacaktır.’’ ifadelerini kullandı.

Etkinlik kapsamında YİKOB personelleriyle bir araya gelen İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Daire Başkanı Volkan Barış Göçmez ise YİKOB’ların kapasitesinin güçlendirilmesinin, dijital dönüşüm çalışmalarının yürütülmesinin ve yerel yatırımların planlanarak izlenmesinin başkanlık olarak yetki ve sorumluluk alanlarında olduğunu belirtti. Bu kapsamda başkanlığın önceliklerinden birinin YİKOB’ların kurumsal kapasitelerinin güçlendirilerek sunulan hizmetlerin daha kaliteli olması gerekliliğinin altını çizdi. Göçmez ‘’ YİKOB’ların özel bütçeli idare sınıfına geçmesiyle düzenlemeye ihtiyaç duyulan alanların daha da artması, teşkilat yapılanmalarının 30 ilde aynı standartta olmadığının görülmesi, personel yapılanmasına ilişkin sorunların bulunması, tabi olunan mevzuat konusunda tereddütlerin ve farklı uygulamaların yaşanması gibi nedenler, YİKOB’larda kapsamlı bir çalışma yapılması gereğini kuvvetlendirmiştir.’’ dedi. Ayrıca, Van’da gerçekleştirilen etkinliğin, projenin hedeflerine ulaşmasına yararlı olacağını ve etkinlik kapsamında ortaya çıkacak sonuçların YİKOB personellerine ve paydaşlarına katkı sağlayacağını belirtti.

Seminerin Ardından Beş Gün Boyunca Çalıştaylar Düzenlenecek

Seminerin ardından beş gün boyunca devam edecek çalıştaylarda, on ilden katılım gösteren YİKOB personellerine projenin faaliyetleri tanıtılarak proje kapsamında gerçekleştirilen personel ihtiyaç analizi ve eğitim ihtiyaç analizi sonuçları paylaşılacaktır. YİKOB’un iş süreçlerine ilişkin gelişim alanları da katılımcılar ile birlikte çalıştay kapsamında ele alınacaktır.

BASIN YANSIMALARI